info@halditour.com

BÜYÜK İRAN TURU 7 GECE 8 GÜN

Oylanmamış 0 yorum
0/5
Misafirlerin 0% tavsiye ediyor

Tur Türü

Aktif Turlar

Lokasyon

Van

Genel Bakış

 

                             BÜYÜK İRAN TURU 7 GECE 8 GÜN

1.       Gün  Van/ Khoy/ Tebriz

Sabah 8:00 da Vandan hareket. Kapıköy sınır kapısında pasaport ve gümrük işlemlerinden sonra İran’a geçiş. Bizi bekleyen araç ve rehberimiz ile tanışıp dünyanın en köklü tarihlerinden birine sahip, muhteşem coğrafyası ve sosyal hayatı ile bizleri kendisine hayran bırakacak olan İran gezimize başlıyoruz. İlk durağımız Khoy şehri olacak. İran’ın Kapıköy sınır kapısına il statüsünde olan en yakın yerleşim yeri olan şehirde panoramik bir tur yapıp öğle yemeği için serbest zaman vereceğiz. Daha sonrasında 1514 yılında ki Çaldıran savaşında Osmanlı sultanı Yavuz Sultan Selim ile savaşan Şah İsmail’in kurduğu Safevi devletine başkent olarak seçtiği Tebriz’ ulaşıyoruz. İran’ın en büyük şehirlerinden biri ve eyalet merkezi olan Tebriz’de Şahriyar evini ve kapalı pazarları ziyaret ediyor akşam saatlerinde şah döneminde Şah gölü olarak adlandıran daha sonra ise El gölü ismini alan komplekste keyifli zaman geçiriyoruz. Akşam yemeği ve konaklamaTebriz

Öğle yemeği Khoy’da rehber önerisi ekstra

Akşam yemeği Tebriz’de program ücretine dahil

Konaklama Tebriz 4 ****

Yaklaşık km : 440

2.       Gün Tebriz/Tahran

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası havalanına transfer ve Tebriz Tahran uçağı ile İran İslam Cumhuriyetin başkenti olan Tahran’a uçuyoruz. İran’ın en büyük ve en kalabalık şehri olan Tahran gezimize Unesco dünya kültür mirası listesinde yer alan Mimarlık ve el sanatları alanlarındaki köklü Pers kültürünün Batı tekniği ve mimarisi ile birleştiği bir başyapıt olan gülistan sarayı ve pazarı ile başlıyoruz. Ardından öğle yemeği için serbest zaman. Ardından Selçukluların kurucusu olarak kabul edilen ve Rey de bulunan Toghrol(Tuğrul bey)  kule(türbe) ziyaretleri ile devam ediyor.  Kraliyet mücevher müzesi ve açık olması durumunda halı müzelerini ziyaret ediyoruz. Tahranda gece yürüyüşleri yapıyor ve Tahranda müzikde dinleyebileceğimiz rehberimizin önereceği mekanları dolaşabiliriz..    Akşam yemeği ve Konaklama Tahranda.

Kahvaltı otelde program ücretine dahil.

Öğle yemeği rehber önerisi ile ekstra

Akşam Tahran’da program ücretine dahil

Tebriz Tahran arası uçak seyahati

Konaklama Tahran 4****

Karayolu ile Yaklaşık km : 110

3.       Gün Tahran/ Kaşhan/ İsfahan

Kahvaltı otelden çıkış işlemlerini yapıyor ve sonrası Kaşhan’a doğru yol alıyoruz. İran’a gelen çoğu gezgin, Kaşan’ı Tahran-İsfahan-Yazd arasında bir geçiş destinasyonu olarak seçiyor. Pers imparatorluğu zamanında ki iranı bize anımsatacak olan şehirde soyu 12 imamdan olan Şii Caferilik mezhebinin de kurucusu olan imam Caferi Sadık’ın soyundan gelen Fatımaya ait olan Fatıma-ı Masume Türbesi gezisi, Tabatabee evi ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Kaşan Fin Bahçesi, Şah Abbas adına tasarlanan, içinden şırıl şırıl suların aktığı turkuaz havuzlar, 500 yıllık sedir ağaçları ve çiçek açma zamanı geldiğinde etrafı mis gibi portakal çiçeği kokan portakal ağaçlarıyla dolu bir bahçe geziyoruz. Mir Ahmad hamamları gezisi sonrası İsfahan’a geçiyor ve Khajoo köprüsünü görüp konaklama yapacağımız İsfahan’a ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama İsfahan’da.

          Kahvaltı otelde program ücretine dahil.

         Öğle yemeği rehber önerisi ile ekstra

         Akşam yemeği İsfahan’da program ücretine dahil

Konaklama İsfahan 4****

          Karayolu ile yaklaşık km : 460

4.       Gün İsfahan

Kahvaltı sonrası tüm günü İsfahan’da gezinti yaparak geçireceğiz. İsfahan, İran'ın kavşak noktalarından biridir ve dünyanın en büyük şehirlerinden biriydi. Şehir, 1050 ile 1722 yılları arasında, özellikle de Safeviler altında 16. yüzyılda tarihte ikinci kez başkenti olduğu zaman çok gelişti. Bugün bile, geçmişteki o ihtişamını korumaktadır. Şehir, birçok güzel bulvarıyla, köprüleriyle, saraylarıyla, camileriyle ve minareleriyle İslami mimariyi yansıtmasından dolayı meşhurdur. İran'ın ve Güneybatı Asya'nın en geniş meydanı. UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'ndeki meydanın etrafı İran sahası Türk hanedanlarından Safavilerden kalma Âli KapıŞeyh Lütfullah CamiiŞah Camii gibi tarihi yapıları ve Büyük bazaarında dilerseniz halı, baharat ve takı alışverişi ile gezimize devam ediyor ve Qazi hamamı gezisi ile günü tamamlıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği İsfahanda.

         Kahvaltı otelde program ücretine dahil.

         Öğle yemeği rehber önerisi ile ekstra

         Akşam yemeği İsfahan’da program ücretine dahil

Konaklama İsfahan 4****

          Karayolu ile yaklaşık km : 60

5.       Gün İsfahan/ Yezd

Kahvaltı sonrası Yezd şehrine doğru giderken Maybod’da  İslam öncesi zamana ait önemli eserlerin bulunduğu kent Dünya Mirası Listesi'ne alınmayı beklemektedir. Zoroastrian ateş tapınağı Zerdüşt inancının en eski yapıtlarındandır. Eski şehir kalıntıları, sessizlik kulesi, Jame cami Amirchakhmaq kompleksini görüp Yezd’e geçiyoruz. Yezd yakınındaki çölde akşam gezintisi sonrası konaklama Yezd.

         Kahvaltı otelde program ücretine dahil.

         Öğle yemeği rehber önerisi ile ekstra

         Akşam yemeği Yezd’de program ücretine dahil

Konaklama Yezd 4****

          Karayolu ile yaklaşık km : 320

6.       Gün  Yezd / Şiraz

Kahvaltı sonrası otelden ayrılıyor ve Şiraz yolculuğumuza başlıyoruz. Passargad da Kyros tapınağını ziyaret ediyoruz. Ardından dünyanın en büyük arkeolojik alanlardan olan ve büyük pers imparatoru  Darius tarafından kurulan Persepolisi geziyoruz. Büyük İskender’in Persleri yendiği  MÖ 331 yılına kadar Pers imparatorluğuna başkentlik yapmış antik kentte saray kompleksi, sütunlar, kabartmalar bizleri büyüleyecek. Ardından Fars mitolojisin en büyük kahramanı Rüstemi tasvir ettiği düşünülen Nakşı Rüstem antik mezarlığı ve kaya kabartmalarını ziyaret ediyoruz. Şiraz’a geçiyor ve konaklama yapıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Şirazda.

          Kahvaltı otelde program ücretine dahil.

         Öğle yemeği rehber önerisi ile ekstra

         Akşam yemeği Şiraz’da program ücretine dahil

Konaklama Şiraz 4****

          Karayolu ile yaklaşık km : 450

7.       Gün  Şiraz

Kahvaltı sonrası şehir ziyaretimize 19. Yy yapılmış ve içindeki renkli fayanslardan dolayı Pembe cami olarak bilinen Nizamülmülk camisi ile başlıyoruz. 14 güçlü kulesi ile Kerim han kalesini ziyaret ediyoruz. Tarihi bir peyzaj bahçesi olarak halka açık olan Alan Dünya Mirası Alanıdır ve İran Kültürel Miras Örgütü tarafından korunan Eram bahçesi ve vekil bazaar görüceğimiz yerler arasındadır. Büyük Pers şairi Hafez türbesi ile günü tamamlıyoruz. Konaklama Şiraz

          Kahvaltı otelde program ücretine dahil.

         Öğle yemeği rehber önerisi ile ekstra

         Akşam yemeği Şiraz’da program ücretine dahil

Konaklama Şiraz 4****

          Karayolu ile yaklaşık km : 60

 

8.       Gün Şiraz/ Tebriz/ Van

Kahvaltı sonrası Şiraz havalimanına transfer ve Tebriz’e uçuş. Tebriz’den Türkiye sınır kapısına transfer ve Van’a ulaşım sonrası başka bir turda görüşmek üzere vedalaşıyoruz.

         Kahvaltı otelde program ücretine dahil.

         Öğle yemeği rehber önerisi ile ekstra

         Şiraz Tebriz arası uçak ile

         Tebriz Van karayolu ile yaklaşık km: 440

Konaklama bu gece için yok

 

İki Yada 3 Kişilik Odalarda Kişi Başı Fiyatı: 625 Euro / Tek Kişilik Oda Farkı: 200 Euro

Çocuk fiyatları

0-2 yaş arası bebek ücretsiz

2-5 yaş arası ebeveyn ile aynı yatakta 250 euro

5-7 yaş arası 500 euro

 

7 yaş üstü çocuklar 625 euro

 

YURT DIŞI OTELLERDE 3 KİŞİLİK ODALARA 3. KİŞİ İÇİN STANDART YATAK OLMAYABİLİYOR. ODAYA EK YATAK ATILABİLİR.

 

2023 TUR TARİHLERİ

22 EYLÜL – 29 EYLÜL

20 EKİM – 27 EKİM

KASIM ARA TATİLİNE ÖZEL 11 KASIM – 18 KASIM

 

 

Önemli Notlar

Not1) İran İslam cumhuriyeti yasaları gereği ülke de yaşayan ve turist olarak gelecek olan kadınların başlarını örtmeleri gerekmektedir. Kast edilen türban ya da çarşaf değil ama başlarında bir örtü mutlaka bulunmalıdır. Boyu biraz uzun olacak şekilde bir hırka ya da bir tunik giyilmelidir. Üst giysi dizin altına kadar uzun olmalıdır.

 

Not2) Pasaportta İsrail ve Amerika vizesi var ise yeni pasaport alınması tavsiye edilir. Pasaportların kullanım süresinin seyahat tarihinde en az 6 ay daha kullanım süresi olmalıdır. Pasaport yırtılmamış, yıpranmamış olmalıdır. Pasaport kontrol polisi böyle durumdaki pasaport sahibini ülkeye sokmamaya karar verebilir.

 

Not3) İran ile Türkiye arasında vize muafiyeti söz konusudur. Önceden vize almaya gerek yoktur. Sınır kapısında pasaportlara vurulan giriş çıkış mührü yeterlidir.

 

Not4) Yurt dışına çıkma yasağı bulunan yada pasaport işlemlerinde problem yaşayanların sorumluluğu kendilerine aittir. Tur öncesinden Yurt dışı yasağının olup olmadığını sorgulamalı ve pasaportların yurt dışına çıkış için uygun olduğunu kontrol etmeleri gerekmektedir.

 

Not5) Tur programı bir bütündür. Ayrı ayrı hizmetlerden faydalanmak mümkün değildir.

 

NOT6) İran’da şu an güncel kur ile 1 tl = 2.5 tümendir. Dolar veya Euro getirilebilir. Hem sınır kapısında hem de tur esnasında rehberimizin yönlendirmesi ile tl, usd, Euro olarak para bozdurma işi yapılabilir.

 

NOT7) Müze ve ören yeri girişleri yaklaşık olarak ortalama 80 euro. öğle yemekleri ise ortalama 8 euro standart bir yemek alınabilir.

 

NOT8) Misafirlerin yanlarında döviz bulundurmaları tavsiye edilir.  

 

NOT9) İranda Kredi kartı geçerli değildir.

NOT10) İran ülkesindeki uçak saatlerine göre programda tamamını gerçekleştirmek kaydı ile değişiklik yapılabilir.

NOT11) Yurtdışı Çıkış Harcının, seyahat tarihinden önce ilgili bankalara ödenmesi ve dekontun seyahat sırasında yanınızda bulundurulması tavsiye edilir.

 

İADE ŞARTLARI
Tüketici, hizmetin başlamasına 1 Ay kalaya kadar iptal talep ettiğinde ödediği bedelin tamamı kendisine iade edilir. Tüketici, hizmetin başlamasından 15-20 gün evvel sözleşmeyi iptal etmesi halinde gezi bedelinin %50'sini, 15 günden az bir süre kala ise tamamını acenteye ödemeyi kabul ve taahhüt eder.

 

 

 

Fiyata Dahil Olan Hizmetler / Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

7 gece 4 yıldız standardında otel konaklaması
7 Sabah kahvaltısı
7 akşam yemeği
Türkçe rehberlik
2 adet İran iç hat uçuşu
Gezi boyunca ulaşım
Programda belirtilen geziler
Zorunlu seyahat sigortası (Mesleki sorumluluk sigortasıdır)
Şehir vergileri
Van’a ulaşım ve Van’dan ayrılış ücretleri
Yurt dışı çıkış harç pulu( 150 tl) ilgili bankaları yatırılmalı.
Covid-19 Kapsamlı Seyahat Sigorta Poliçesi ücreti (30 Euro, 0-65 yaşına kadar geçerli ücrettir)
Öğle yemekleri
Müze ve ören yeri giriş ücretleri
Odalarda minibar kullanımı ve yemeklerde alınacak içecekler

Temalar

Tarih ve Kültür
Macera
Eğlence
Doğa ve Spor
Aile ve Çocuklar
Yiyecek ve İçecek
Otel ve Konaklama
Ulaşım ve Transfer

Tur Süresi

5 Gece ve Üzeri

Ulaşım Tipi

Otobüslü
Uçaklı

Yorumlar

0/5
Oylanmamış
dayalı 0 Yorum
Mükemmel
0
Çok İyi
0
İyi
0
Kötü
0
Çok Kötü
0
Yorum Yok
Yorum yazmak için giriş yapınız

Haldi Tour Doğrulandı

May 2021 'dan beri üye

0 ₺ başlayan fiyatlar

Ekstra Fiyatlar:

({{type.price_type}})
{{type.price_html}}
({{type.price_type}})
{{ type.price }}%
{{ formatMoney(type.price) }}
  • {{total_price_html}}
  • {{pay_now_price_html}}
başlayan fiyatlar
0 ₺
0 Yorum